Bł. Anielo – módl się za nami

Bł. Anielo – módl się za nami

12 marca 2022 r. minęła 100. rocznica śmierci Anieli Salawy – błogosławionej związanej z naszą Bazyliką św. Franicszka w Krakowie.

Bł. Aniela urodziła się w Sieprawiu 9 września 1881 r. Miała jedenaścioro rodzeństwa. Pochodziła z ubogiej rodziny. Udało jej się ukończyć tylko 2 klasy szkoły elementarnej – dalszą naukę przerwała będąc potrzebną w pracach przy gospodarstwie rolnym rodziców.

Mając 16 lat jedzie do Krakowa, gdzie podejmuje się pracy jako pomoc domowa. Wstępuje do Stowarzyszenia Sług Katolickich św. Zyty, którego celem była ochrona dziewcząt podejmujących pracę w prostych zawodach.

Aniela była bardzo pobożna. Często się modliła, spowiadała, przyjmowała Komunię św. Pomagała materialnie ubogim. Rozeznawała drogę życia zakonnego, ale po konsultacji ze swoim kierownikiem obrała ostatecznie drogę życia jako osoba świecka. Podjęła jednak decyzję o życiu w czystości.

Mając 22 lata wstąpiła do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ta wspólnota wpłynęła na nią jeszcze bardziej podkreślając ubogi, prosty i bardzo uduchowiony styl życia. Okres I wojny światowej był czasem wzmożonej posługi chorym i wspierania ubogich. W tym czasie straciła także niesprawiedliwie pracę. Choroba, na którą kilka lat wcześniej Aniela zapadła, teraz wróciła dotkliwie uniemożliwiając podjęcie nowej pracy. Zaopiekowały się nią przyjaciółki, oraz członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Stowarzyszenia św. Zyty. Zmarła 12 marca 2022 r. i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim.

Jej znajome, które za życia prosiły ją o modlitwę, teraz tym bardziej przyzywały jej wstawiennictwa, które okazywało się bardzo skuteczne. Papież Jan Paweł II 13 sierpnia 1991 r. beatyfikował Anielę Salawę. Jej wspomnienie liturgiczne przypada na 9 września (jej dzień urodzin). Relikwie bł. Anieli znajdują się w Kaplice Męki Pańskiej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, gdzie Błogosławiona za życia często przychodziła się modlić, zwłaszcza odprawiać drogę krzyżową.

Bł. Aniela jest patronką Franciszkańskiego Zakonu Święckich w Polsce.

Z okazji 100-lecia Jej śmierci w Bazylice św. Franicszka z Asyżu w Krakowie odbyła się uroczysta Eucharystia oraz sesja naukowa jej poświęcona. Tu można przeczytać więcej informacji na ten temat.

Bł. Anielo – módl się za nami i wypraszaj nam łaskę dobrego wypełniania naszych obowiązków, czystego serca, gotowości do pomagania potrzebujacym