Męczennicy z Pariacoto

Męczennicy z Pariacoto

Błł. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek to dwóch polskich franciszkańskich kapłanów – misjonarzy, którzy oddali swoje życie nie chcąc pozostawić bez opieki duszpasterskiej powierzonych sobie parafian w peruwiańskich Andach.

Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie w roku 1958. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1980, a w roku 1986 przyjął święcenia kapłańskie; po okresie pracy wychowawczej w niższym seminarium w Legnicy, wyjechał na misję do Peru.

bł. o. Zbigniew Strzałkowski

Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy w roku 1960. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1981, a w roku 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Po okresie pracy duszpasterskiej w Pieńsku wyjechał na misję do Peru.

bł. o. Michał Tomaszek

W rozległej parafii Pariacoto (diecezja Chimbote) pracowali obydwaj 2 lata, budując wspólnotę franciszkańską i służąc ludowi. Odwiedzając andyjskie wioski, oddawali się ofiarnie posłudze pastoralnej i charytatywnej. 9 sierpnia 1991 roku, wieczorem, zostali zamordowani przez członków komunistycznej partyzantki.

Zostali beatyfikowani przez papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r.
Ich liturgiczne wspomnienie przypada na 7 czerwca.

To Błogosławieni, którzy żyli w naszych czasach, co czyni ich wyjątkowymi i bardzo bliskimi nam wszystkim.

Zapraszamy od odwiedzenia strony internetowej poświęconej Błogosławionym Męczennikom gdzie można znaleźć naprawdę dużo informacji na ich temat.

Na koniec chcemy Was zachęcić do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez jednego z naszym braci, która przybliży Wam postać naszych Błogosławionych Braci:


Warto zaznajomić się także z Krucjatą Różańcową przeciw Terroryzmowi.