Franciszkanie w Legnicy

Franciszkanie w Legnicy

Nasz ostatni „Weekend w parafii” (patrz Nasze akcje) spędziliśmy w naszym franciszkańskim klasztorze w Legnicy, gdzie bracia prowadzą parafię św. Jana Chrzciciela.
Legnica jest naszą bardzo starą obecnością – pierwszy franciszkański klasztor powstał tu już w latach 1255-1260, czyli ok. 50 lat od założenia naszego Zakonu. Później w wyniku zawirowań historycznych klasztor trafił w ręce jezuitów, którzy wybudowali nowy kościół w stylu barokowym oraz duże kolegium (połączenie klasztoru i szkoły).
Franciszkanie naszej Prowincji wrócili do Legnicy dopiero po II wojnie światowej – w roku 1947. Obecnie prowadzą tu parafię oraz szkołę katolicką, która przez 30 lat pełniła funkcję niższego seminarium (czyli męskiego liceum ogólnokształcącego, które było formą przygotowania do wstąpienia do seminarium lub po prostu wychowania młodych mężczyzn w duchu wartości chrześcijańskich). W szkole tej wychowawcą był bł. Zbigniew Strzałkowski, a uczył się tu bł. Michał Tomaszek.

Wszystkich, którzy mają taką możliwość – zachęcamy do odwiedzenia naszych braci w Legnicy, a póki co, zapraszamy na ich stronę internetową: legnica.franciszkanie.pl

…a ponieważ nowenna przed Uroczystością Pięćdziesiątnicy trwa, udostępniam Akatyst o Duchu Świętym nagrany w naszym kościele w Legnicy: