Święty Franciszek

Święty Franciszek

Historię naszego Założyciela, najlepiej zacząć opowiadać od środka – czyli od momentu, w którym Franciszek – młody, lubiany, pełen chęci życia chłopak, zapowiadający się na dobrego kupca, odnajduje w swoim sercu pragnienie by służyć Najwyższemu Panu. Ten moment odmienia całego jego życie i sprawia, że Franciszek staje się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi!

Ale od początku…
Franciszek urodził się około roku 1181 we włoskim miasteczku Asyż. Był synem kupca – Piotra Bernardone.

Młody Franciszek był bardzo lubiany wśród rówieśników. Jego pozytywne nastawienie jednało mu wielu znajomych, a naturalna radość i przebojowość sprawiła, że był nawet nazywany Księciem Młodzieży Asyskiej.

Franciszek dorastając pomagał Ojcu w interesach. Jednocześnie miał pragnienie, które w tamtych czasach miał chyba każdy chłopak – aby zostać rycerzem. Nadarzyła się w końcu okazja, aby spróbować swoich sił na polu bitwy. Miasto Franciszka – Asyż,  organizowało wyprawę wojenną na sąsiednią Peruggię. Franciszek, otrzymawszy od Ojca kosztowne wyposażenie, wyruszył odważnie chcąc zrealizować swoje marzenia… Jednak przygoda nie zakończyła się nie szczęśliwie. Asyż przegrał bitwę, a młody Rycerz trafił do lochów, gdzie wśród zimna, wilgoci i niedożywienia spędził rok czasu. Kiedy wojna się skończyła i Asyżanie wykupili swoich jeńców wrócił Franciszek do swojego miasta, ale to już nie był ten sam człowiek – coś w nim pękło – nie chciał dalej być tylko wesołkiem, który lubi fajnie spędzać czas. Franciszek zaczął się zastanawiać co tak naprawdę jest w życiu ważne…

Lecz gdy usłyszał o planowanej wyprawie krzyżowej, jego rycerskie marzenia wróciły, więc wyruszył na przeciw realizacji swoich ambicji!
Ujechawszy dzień drogi dotarł do miasteczka Spoleto, gdzie w nocy spłynęła na niego wielka Boża miłość, która była dla niego doświadczeniem takiego szczęścia i radości, że kiedy rano wstał nie chciał już niczego więcej jak tylko służyć Dobremu Bogu!

Wraca do Asyżu i tam rozpoczyna nową przygodę, tym razem jednak już  nie według swojego scenariusza, ale chce pełnić Bożą wolę i oglądać wielkie cuda, które Dobry Ojciec będzie robił w jego życiu!

Całą historię św. Franciszka i więcej na jego temat znajdziesz w Bibliotece.