dystkoteka w piątek

Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Franciszkańskie Strona Główna // Między Niebem a Ziemią
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

czy imprezujesz w piątek?
tak
13%
 13%  [ 5 ]
nie
78%
 78%  [ 30 ]
zdarza się
7%
 7%  [ 3 ]
Wszystkich Głosów : 38

Autor Wiadomość
karolina87f

PostWysłany: Czw Maj 22, 2008 19:16 pm    Temat postu: dystkoteka w piątek Odpowiedz z cytatem
Pax! W zasadzie dla mnie sprawa wydaje się oczywista -> imprezowanie w piątek jest grzechem z racji wykroczenia przeciw przykazaniu kościelnemu... hmmm ale słyszałam przelotem że kościół to zniósł... pytanie czy dobrze słyszałam... dla mnie jasne jest że zabawa w piątek jest grzechem dla moich znajomych nie... pytanie do duchownych... zniesiono czy nie? pytanie do reszty imprezujecie w piątki? co wasi znajomi mówią gdy odmawiacie udziału w hucznej imprezie w piątek? pozdro w Panu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piotrk

PostWysłany: Czw Maj 22, 2008 21:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
może ktoś z braci Franciszkanów ,którzy odwiedzają to forum wyjaśni czy można w piątek chodzić na dyskoteki:)bo to nie jest do końca jasna sprawa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Józef Matuła
Franciszkanin - CF San Damiano

PostWysłany: Sob Maj 24, 2008 18:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Tradycyjnie Piątek w Polsce jest dniem postnym, i dyskoteki w tym dniu nie sa najlepszym pomysłem Sad
Wiele dyskotek organizuje imprezy w piątek bo nastawiaone sa na zysk, a nie na względy religijne, a szkoda bo można się dobrze bawić w inne dni tygodnia Idea
marlenka

PostWysłany: Sob Maj 24, 2008 21:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
a czy pojscie na koncert w piatek to to samo co dyskoteka? dla mnie tak, ale slyszalam rozne opinie, to chyba kwestia sumienia.
Powrót do góry
Most

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 22:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
No niestety ja jestem 21-latek starej daty... Nie popieram dyskotek w piątek, i w nich nie uczęszczam.
Nie toleruje również jedzenia mięsa w ten dzień i nie jem go.

Hmm grzech, nie wiem czy bym się spowiadał z tego, że byłem na piątkowej imprezie... No chyba, że by się działo... a to da się zapamiętać...

Hmmm a czy ktoś się spowiada z 5 przykazania Kościelnego? Wg. mnie jak nie mam to nie daję jasna rzecz i w żaden sposób nie grzeszę... Albo zaśpię i z pośpiechu nie wezmę gotówki, albo zapomnę. Zgrzeszyłem? Wg. mnie to tak nie bardzo... Zdarza mi się nie dać na tacę i wcale się z tego nie spowiadam... Podchodzę do tego w ten sposób: jest dzień powszedni wstępuje sobie do takich np. Franciszkanów i zapale sobie świeczkę, albo dam ofiarę na kwiaty czy remont. Powinniśmy spowiadać się co miesiąc, w miesiącu są 4 niedziele, czy jeśli jednej nie dam a przez 20 dni codziennie wrzucałem coś do skarbony, to czy ja mam grzech? Może taki, iż w sumie więcej dałem niż normalnie... Ale chyba nikt by tak na to nie patrzył....

Pax
Że pośrodku Ja sam będę między wami.
Powrót do góry
karolina87f

PostWysłany: Wto Maj 27, 2008 18:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Cytat:
No niestety ja jestem 21-latek starej daty... Nie popieram dyskotek w piątek, i w nich nie uczęszczam.
Nie toleruje również jedzenia mięsa w ten dzień i nie jem go.

też mam 21 lat ale za starą datę się nie uważam choć też nie popieram dyskotek w piątek...
ale jak wytłumaczyć to rówieśnikom... mimo że moja paczka wie że ja za nic w świecie nie chce iść na dyskotekę w piątek nie kuma tego że tak jest i uznaje mnie za siostrę zakonną... twierdzą że teraz mają czas na zabawę i silę a na starość siądą pod piecem wezmą różaniec w dłonie i będą się modlić....
mięsa w piątki też nie jadam ...

co to spowiedzi... hmm wiecie ja nie zbyt często klękam przed konfesjonałem... choć powinnam... i zacząć popracować nad sobą.... chce to zmienić i faktycznie spowiadać się co miesiąc...
Powrót do góry
Most

PostWysłany: Wto Maj 27, 2008 23:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
no wiesz ja w liceum byłem "mężusiem i księciuniem" jednocześnie... Chociaż jakoś nikt z tego nie robił wielkiego halo Smile pewnie dla tego nie miałem nic przeciwko. Do do trybu "stara baba" bądź "zakonnica" a co w tym złego? Całkiem przyjemny tryb życia Smile Może tak twierdze bo towarzystwo mi odpowiada, może z jakiejś rzeszy znajomych...
Wiesz jakoś nigdy nie tłumaczyłem się komukolwiek z tego że piątek odpada... Chyba mam za tolerancyjnych znajomych i przyjaciół... W piątek co najwyżej kino. W niedziele gril, bądź co tam wyjdzie, bo to tak naprawdę od pewnego czasu jedyny dzień w którym możemy się wszyscy zebrać... Niech żyje nie tłumaczenie się Smile
Moja rada <foch> NIE BO NIE. (i nie trzeba się nie potrzebnie tłumaczyć, czy też zawstydzać) Smile
Powrót do góry
Benio

PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Z tego co wiem można się bawić w piątek tak jak w kazdy inny dzień, pytałem jednego ojca, franciszkanina, sam miałem kiedyś taki dylemat Smile, kiedyś było to niedozwolone teraz już tak nie jest ...
Powrót do góry
Most

PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 16:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
no każdy ma jakieś tam swoje własne zasady wg. których żyje Smile
Powrót do góry
karolina87f

PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 18:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
no małe sprostowanie... na koncerty religijne w piątki rzecz jasna jestem pierwsza Smile

Cytat:
Do do trybu "stara baba" bądź "zakonnica" a co w tym złego? Całkiem przyjemny tryb życia

no nic złego jak dla mnie, ja tam lubię zakonników Smile fajni ludzie Smile
Powrót do góry
sosunia92

PostWysłany: Czw Lip 24, 2008 17:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Mi szczerze mówiąc zdarzało się chodzić na imprezy w piątek... Teraz właściwie w ogóle nie chodzę Very Happy
Ale nie uważam, żeby to było coś złego, odkąd zostało to zniesione. W piątki zdarzy mi się na chleb ukroić jakąś wędlinkę Laughing Oczywiście nie dotyczy to Wielkiego Postu i Adwentu. Czy to źle?
Matitiahu

PostWysłany: Pią Lip 25, 2008 19:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Pax, Sosunia. Wink
Nie sądzę, że to źle, ale ja widzę coś dobrego w radykalizmie - nie jesz ani pieczeni ani kanapki z cienką szynką w piątek. Dobrze jest ćwiczyć się w silnej woli, bo właśnie SILNEJ chrześcijanom (zresztą wyznawcom innych religii też) potrzeba. Poza tym okazji do jedzenia mięsa i tak raczej nie ma wiele (3,4 razy dziennie?), łatwo z tego zrezygnować... Kupuj sobie wędzoną makrelę w czwartek wieczorem, zwłaszcza, że Unia aktualnie reklamuje ryby. Very Happy
Pozdrawiam!

(Reguła św. Benedykta)
Powrót do góry
sosunia92

PostWysłany: Pią Lip 25, 2008 21:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Przekonałeś mnie Wink
Uroczyście postanawiam, że nie będę już jadła mięsa w piątki Exclamation O! Very Happy
Pokój i Dobro Smile

PS. Polecam tuńczyka Very Happy
orth

PostWysłany: Sro Wrz 03, 2008 16:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
To prawda, że w Kościele został zniesiony piątkowy post, z wyjątkiem Adwentu i Wielkiego Postu, ale nie widzę powodu, żeby się do tego zniesienia stosować. Jak mówi Pismo Święte, pewne rodzaje złych duchów można pokonać jedynie modlitwą, oraz postem. A więc post ma wielkie znaczenie duchowe i uczyli o tym przede wszystkim Ojcowie pustyni. W Cerkwi postów jest o wiele więcej, niż obecnie w Kościele. Nie jemy mięsa w środy i piątki, przez cały Wielki Post, Post Filipowy (Adwent) (w tych dwóch przypadkach również nabiału), Spasiwkę (przed Zaśnięciem Bogurodzicy) i Petriwkę (przed śś. Piotra i Pawła). Nie każdy przestrzega tych postów, ale potraktowane serio pomagają człowiekowi być mniej "z tego świata", a bardziej z Chrystusa. Swoją drogą, na Zachodzie jeszcze jakiś czas temu poszczono jeszcze więcej, bo nie tylko w środy i w piątki, ale też i w soboty (co potępiał św. Focjusz, gdyż sobota była dniem odpoczynku Boga po stworzeniu świata i miała charakter w pewnym stopniu świąteczny). Bardzo smutne jest też ograniczenie postu eucharystycznego do jednej godziny przed Mszą. Moim zdaniem post od północy o wiele bardziej usposabia człowieka do świadomej wiary w to, co się będzie działo na ołtarzu. Pozdrawiam. Pokój Smile
Powrót do góry
Matitiahu

PostWysłany: Sro Wrz 03, 2008 19:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Witamy członka Cerkwi, o ile się nie mylę. Wink W pewnym stopniu się z Tobą zgadzam. Posty mogą mieć bardzo duże znaczenie dla czyjejś pobożności. Jest sens w tym wyrzeczeniu, bo ono trochę radykalizuje naszą wiarę, staje się znakiem poważnego podejścia. Rzecz jasna, o wiele ważniejsza jest miłość bliźniego, dobre uczynki, ale jednak Pan Jezus wskazał na ten post jako na coś dobrego. Myślę, że Kościół powinien bardziej do praktyki postów powracać niż łagodzić regulacje w tym zakresie, ale nie mógłby być to proces raptowny. Przypuszczam, że w Cerkwi obyczaje postne są w gruncie rzeczy nie zmieniane od dość dawna (?), w Kościele należałoby wprowadzać posty łagodnie, z wolna, uświadamiając też ich sens. Młyny Boże mielą powoli. Wink

W Kościele z tego, co wiem, pości wiele zakonów właśnie jak prawosławni. Zakony monastyczne poszczą w poniedziałek (post monastyczny), w środę (tradycyjny post pokutny za zdradę Judasza) i w piątek.

(Reguła św. Benedykta)
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Franciszkańskie Strona Główna // Między Niebem a Ziemią Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: